2025. március 11.

 

A McDaniel családnak az Albemarle vállalat és a Kings Mountain-i bánya iránti tartós elkötelezettsége három generáción ível át, ami jól tükrözi a cég és a helyi közösség iránti mélyen gyökerező elhivatottságot. 

A család és a bánya történelmének jelentős része egybeesik, a fiatalabb generációk pedig most szerepet játszhatnak a bánya visszatérésének történelmében. 

A lítiumbányászat 1942-ben kezdődött Kings Mountainban, amikor egyre nagyobb szükség volt a második világháborús katonai erőfeszítésekhez szükséges nyersanyagra. A lítiumot az Egyesült Államok hadseregében és haditengerészetében, valamint az alumínium és acél ipari gyártásában használták, a szerkezeti tulajdonságok megerősítéséhez. A lítium a repülőgépmotorok olyan kenőanyagának összetevőjeként is szolgált, amelyek képesek voltak ellenállni a repülés során tapasztalható szélsőséges hőmérsékleteknek. 

Dennis McDaniel 1951-ben kezdte meg karrierjét a bányában. 34 éves szolgálati ideje alatt végig karbantartási szerepköröket töltött be. Unokája, Cale McDaniel szerint Dennis McDaniel mindenhez értett, és nagyra értékelték sokoldalú képességeit. 

1974-ben Dennis fia, Larry „Stub” McDaniel szerződéses hegesztőként kezdett dolgozni a bányában. Amikor az 1990-es években megszűnt a bányászat a Kings Mountainban, Stub McDaniel számos részleget megjárt, bizonyítva ezzel agilitását és elkötelezettségét. 38 év után vezető üzembentartóként ment nyugdíjba. 

Az Albemarle 2015-ben a Rockwood Holdings felvásárlásának részeként megszerezte a Kings Mountain-i telephelyet. A Kings Mountain-i telephely napjainkban nem csak egy hazai lítiumforrásnak ad otthont, hanem magában foglalja az 5500 tonnás feldolgozóüzemünket is, amely akkumulátorminőségű lítium-hidroxidot állít elő a globális ügyfelek számára. 

 

Cale McDaniel, Dennis unokája idén nyáron 30 éve dolgozik Kings Mountainban. Cale eredetileg nyári kisegítőként állt munkába még zeneszakos hallgató korában, majd az akkumulátorrészlegen tett látogatása alkalmával ébredt rá mechanikával kapcsolatos tehetségére.  

Most környezetvédelmi, egészségvédelmi, valamint biztonsági szakember, és a bánya újjáéledéséről beszélt: „A projekt fő vonzereje számomra az volt, hogy láthattam újraéledni. Olyan férfiak neveltek fel, akik a 400 embert foglalkoztató bányában dolgoztak. Valami nagyszerű dolog részese akartam lenni, és látni akartam, hogy a bánya újra működésbe lép.” 

A McDaniel család és a helyi közösség történelme annyiban is összefonódik, hogy négy generáció is helyi tűzoltóként szolgált. Ma Cale két fia folytatja ezt a hagyományt közszolgálati szerepkörökben, unokaöccse pedig szeretne nehézgépkezelő lenni a Kings Mountain-i bányában.  

Cale a hosszú munkaviszonyát a vállalat kultúrájával magyarázza: „Az emberek, a törődés, az együttérzés tartanak itt az Albemarle-nál." 

A McDanielékhez hasonló alkalmazottak hangsúlyozzák az Albemarle alapértékeit – a gondoskodást, a kíváncsiságot, az együttműködést, az alázatot, az elszámoltathatóságot és a feddhetetlenséget –, melyek jól demonstrálják az elkötelezett egyéneknek a vállalatra és az általuk szolgált közösségekre gyakorolt hatását.